Потврду да је студент положио све испите из претходне године студија прилажу само студенти који испуњавају овај услов јер им се на основу тога додјељују додатни бодови.
За студенте I циклуса студија потребно је доставити сепарат објављеног рада у цјелини (рад није елиминаторни критеријум).
Код студената II и III циклуса студија потребно је доставити сепарат објављеног рада у цјелини (рад је елиминаторни критеријум).
Фонд додјељује стипендије студентима I, II и III циклуса студија без обзира да ли су уписали студије по старом или по новом програму студирања.
Еквивалентне оцјене (или просјечне оцјене) у систему високог образовања Републике Српске (у даљем тексту СВОРС), за оцјене добијене у високошколским установама у иностранству (у даљем тексту ВОИ), се прерачунавају на сљедећи начин.
Оцјена d у СВОРС која је еквивалентна некој оцјени s у ВОИ рачуна се линеарном интерполацијом при чему се најбољој оцјени у ВОИ придружује домаћа оцјена 10, а најлошијој пролазној оцјени у ВОИ придружује домаћа оцјена 6.
Коришћене ознаке:
s - оцјена у страном ВО за коју се рачуна еквивалент у нашем ВО;
d - еквивалентна оцјена у нашем ВО;
sB - најбоља оцјена у страном ВО;
sL - најлошија пролазна оцјена у страном ВО.
Еквивалентна оцјена d у СВОРС која одговра осцјени s у ВОИ рачуна се према формули:
6*sB -10*sL +4*s
d = _______________________________
sB – sL
У САД оцјене нису бројне већ словне и просјечна оцјена се рачуна према „Grading Systems / ED 3- 5 POLYCY“, односно, тзв. GPA систему .
За рачунање еквивалентне оцјене „d“ у СВОРС која одговара оцјени у ВО САД, не узимају се у обзир само оцјене предмета него и број бодова за сваки предмет у складу са GPA системом Из тог разлога се у формули се усваја да је „ s = GPA“, гдје је GPA просјечна оцјена у ВО САД-а."
Уколико је потребно рачунати просјечну еквивалентну оцјену за систем који није примјењив за рачунање по формули, тада кандидат треба да приложи званичну методологију оцјењивања која вриједи у земљи студирања.
Научни часопис је серијска публикација из одређене научне области која се периодично издаје у унапријед дефинисаним интервалима и у којој се презентују најновија достигнућа из те области.
Министарство науке и технологије Републике Српске редовно врши категоризацију националних часописа и такву категоризацију објављује на веб страници Министарства – www.vladars.net
Такође, ову категоризацију можете пронаћи и на веб страници Фонда, у одјељку правни и административни оквир.
Научни часопис међнародног значаја се налази на ISI листама, али на њима није сврстан међу првих 50% часописа. SCI (Scientific Citation Index) – индекс који одређује број цитирања неког научног документа.
Часопис националног значаја је научни часопис домаћег издавача који спада у националне научне часописе од категорије два до категорије пет.
Национални научни часописи се категоризују у пет (5) категорија и то на сљедећи начин:
а) прва категорија ......................................................................................... 26 до 30 бодова,
б) друга категорија ....................................................................................... 21 до 25 бодова,
в) трећа категорија ....................................................................................... 16 до 20 бодова,
г) четврта категорија .................................................................................. 11 до 15 бодова и
д) пета категорија ...................................................................................... 10 и мање бодова.
Научна књига је публикација у којој се научно, систематично, исцрпно и свеобухватно третира неки проблем, питање или предмет, личност или догађај и она мора бити рецензирана и треба имати све прописане елементе за добијање CIP-а и ISBN-а. У категорију научних књига спадају научне монографије, научне књиге у ужем смислу и популарне научне књиге, али у категорију научних књига не спадају уџбеници, збирке задатака и приручници.
Сепарат рада је примјерак рада послат од стране издавача часописа или копија коју сами направите из часописа.
Сепарат рада садржи: копију насловне стране научног часописа и/или зборника радова научне конференције, податке о уређивачком одбору, рецезентима, програмском одбору, списак учесника, копију обајвљеног рада у научном часопису и/или зборнику радова са аучног скупа).
Рецензија је оцјена књиге или рада, односно критика писана о научној публикацији, као што је часопис, књига итд., гдје рецензент оцјењује или доказује правилност, односно вриједност неког научног или стручног рада.
Монографија је врста научне књиге која свеобухватно и самостално, методолошки адекватно обрађује одређену тему из домена одређене науке и која поред општих критеријума садржи одређени број аутоцитата.
Научни скуп међународног значаја у научном одбору има чланове из најмање пет земаља и најмање десет учесника из иностранства са радовима (члан 22. Правилника о публиковању научних публикација).
Не. Фонд др Милан Јелић води евиденцију о радовима стипендиста који су вредновани по претходно објављеним конкурсима.
Не. Само радови објављени у периоду краћем од три године од дана објављивања конкурса могу бити вредновани.